piątek, 26 sierpnia 2016

Ośmiorniczki dla wcześniaków

Witam na moim blogu. Dziś chciałabym przybliżyć kolejną inicjatywę charytatywną, w której biorę udział. Dzięki umiejętności szydełkowania mogę pomóc dzieciom, które urodziły się na długo przed planowanym terminem porodu. Wiele ich narządów nie wykształciło się na tyle dobrze aby samodzielnie funkcjonować dlatego konieczne jest umieszczenie ich w inkubatorze i podpięcie do różnych urządzeń monitorujących funkcje życiowe małego człowieka.    Z pomocom przychodzi im projekt Ośmiorniczki dla wcześniaków zapoczątkowany w Danii. Tam grupa, która zachęca do dziergania ośmiorniczek nazywa się Spruttegruppen. W Polsce pomysłodawczynią akcji jest Joanna Kmieć Kubiak. 


Ośmiorniczki  wykonywane są według wytycznych i nie może być od nich odstępstw. Wykonane są z włóczki bawełnianej a wypełnienie to kula silikonowa, która ma właściwości antyalergiczne i nie zbija się nawet po praniu. Wydziergana ośmiorniczka trafia do szpitala a następnie jest przekazywana rodzicom dziecka. Mama pierze maskotę i śpi z nią przez kilka dni aby nabrała jej zapachu. Taka przesiąknięta zapachem matki ośmiorniczka daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Macki przypominają pępowinę, którą dzieci się bawią w brzuchu matki i zamiast chwytać za rurki trzymają w rączkach ramiona ośmiornicy. Wcześniaki są spokojniejsze i szybciej dochodzą do zdrowia. 
 Warto dołączyć do grupy na FB i razem z nami dziergać ośmiorniczki lub podarować bawełnianą włóczkę na ich wykonanie. Ośmiorniczki przekazywane są szpitalom bezpłatnie a my rękodzielnicy nie bierzemy za ich wykonanie żadnych pieniędzy. Poświęcamy swój czas aby pomóc dzieciom a naszą nagrodą jest świadomość, że wydziergana ośmiorniczka pomogła maluszkowi prędzej wrócić do domu :) Nie dawno Asia założyła Fundacje "kochaj mnie ... po prostu", która wspiera akcję ośmiorniczek. Zachęcam do wsparcia finansowego fundacji, zbierane są pieniądze na bieżące wydatki. Wpłacać można tutaj każda złotówka jest ważna.
Przedstawiam ośmiorniczki wykonane przeze mnie :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Ads (Documentation Required)

Author Info (Documentation Required)

Będę mi miło jeśli zostawisz komentarz. Z przyjemnością odwiedzę Twoją stronę.