czwartek, 20 października 2016

Jak zrobić granny square czyli kwadrat babuni

Granny square czyli popularny kwadrat babuni jest bardzo prosty w wykonaniu a do tego ładnie wygląda. Polecam wszystkim a szczególnie tym, którzy dopiero niedawno zaczęli swoją przygodę z szydełkowaniem. Robótka nie wymaga znajomości wielu różnych i skomplikowanych ściegów szydełkowych. Wystarczy umieć zrobić oczka łańcuszka, oczka ścisłe i słupki raz nawijane. 

Jak sama nazwa wskazuję szydełkowa robótka będzie miała kształt kwadratu, ale można też zrobić prostokąt jednak o nim napisze w innym poście. Dziś przedstawię tylko kwadrat. 

Stosując granny square można stworzyć wiele efektownych prac takich jak kocyki, narzuty, poszewki na poduszki a także mniejsze rzeczy jak na przykład etui oraz podkładki pod szklanki/filiżanki.

Granny sguare robi się intuicyjnie, nie trzeba co chwilę spoglądać na wzór. Kwadraty babuni mają różną strukturę, dziś przedstawię jego podstawową formę.

Zaczynamy od 4 oczek łańcuszka, które zamykamy oczkiem ścisłym aby powstało koło.


Wykonujemy 3 oczka łańcuszka, które zastępują pierwszy słupek oraz kolejne 2 słupki raz nawijane.Teraz wykonujemy 3 oczka łańcuszka, które wbijamy w koło, będą narożnikiem naszego kwadratu.
 

Kolejny krok to 3 słupku w kołku i ponownie 3 oczka łańcuszka, które będą narożnikiem kwadratu.3 słupki wbijamy w kółko - stanowią trzeci bok kwadratu i 3 oczka łańcuszka.3 słupki wbijamy nadal w kółko i 3 oczka łańcuszka, które łączymy oczkiem ścisłym z trzecim oczkiem pierwszego słupka.Należy przejść do narożnika i aby to zrobić trzeba wykonać oczka ścisłe.


Przechodzimy do wykonania do kolejnego rzędu wykonując 3 oczka łańcuszka i 2 słupki.Jest to narożnik dlatego wykonujemy 3 oczka łańcuszka i ponownie 3 słupki. 
 


Teraz 2 oczkami łańcuszka i przechodzimy do narożnika naszego granny square wykonując 3 słupki, 3 oczka łańcuszka i 3 słupki.
Jesteśmy w kolejnym boku robótki, wykonujemy 2 oczka łańcuszka i wkuwając się w narożnik z poprzedniego rzędu wykonujemy 3 słupki, 3 oczka łańcuszka oraz 3 słupki.Wykonujemy 2 oczka łańcuszka i ostatnim narożniku 3 słupki, 3 oczka łańcuszka i 3 słupki. 
Teraz jesteś w czwartym boku naszego kwadratu babuni więc wykonujemy 2 oczka łańcuszka i łączymy oczkiem ścisłym z trzecim oczkiem pierwszego słupka zamykając kwadrat.
 

Zanim zaczniemy kolejny rząd musimy przejść oczkami ścisłymi do narożnika robótki.
 

Teraz zaczynamy kolejny rząd wykonując 3 oczka łańcuszka i 2 słupki, 3 oczka łańcuszka i ponownie 3 słupki. Pierwszy narożnik nowego rzędu już mamy.Teraz wykonujemy 2 oczka łańcuszka i 3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki, 3 oczka łańcuszka i ponownie 3 słupki. Pierwszy narożnik nowego rzędu już mamy.
Teraz wykonujemy 2 oczka łańcuszka i 3 słupki wkuwając się w przerwę między słupkami z poprzedniego rzędu.


Wykonujemy 2 oczka łańcuszka, 3 słupki, 3 oczka łańcuszka, 3 słupki.
 


Jesteśmy już w kolejnym boku, robimy 2 oczka łańcuszka i wkuwając się w przerwę między słupkami z poprzedniego rzędu wykonujemy 3 słupki.


Wykonujemy 2 oczka łańcuszka, 3 słupki, 3 oczka łańcuszka.Teraz 2 oczka  łańcuszka, 3 słupki, 2 oczka łańcuszka i zamykamy robótkę oczkiem ścisłym. Kwadrat babuni gotowy.Tak powstał kolejny rząd naszego kwadratu babuni. Można go powiększać dowolnie pamiętając o tym, że: 
 •  w narożniku wykonujemy 3 słupki, 3 oczka łańcuszka, 3 słupki. Te 3 oczka łańcuszka to po aby formował się ładny narożnik,
 •  wykonując bok granny square każdą grupę 3 słupków oddzielamy 2 oczkami łańcuszka,
 •  z każdym kolejnym rzędem bok kwadratu będzie dłuższy i w ten sposób można powiększać robótkę do dowolnych rozmiarów.
Korzystając z tych wskazówek wykonałam kocyk dla mojego brzdąca. Kocyk zrobiłam z grubej włóczki szydełkiem 4 mm i jego bok ma 76 cm, idealnie pasuje do wózka na chłodnie dni.
Zachęcam również do zapoznania się z postem, w którym również w ten sam sposób przedstawiłam jak zrobić kwadrat z sercem w środku. Jak Wam się podoba taki instruktaż wykonania kwadratu babuni?  Jest dla Was zrozumiały? Piszcie proszę w komentarzach. Jeśli będziecie zainteresowani będę częściej pisać takie posty.  

11 komentarzy:

 1. Jeju podziwiam cię,że potrafisz tworzyć takie cuda! Ja próbowałam nie raz ale nawet zacząć nie potrafie,to zdecydowanie nie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami trzeba odczekać jakiś czas i spróbować ponownie. Na youtube jest mnóstwo filmików, które przedstawiają wszystko krok po kroku. Polecam kiedyś spróbować ponownie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam każdy rodzaj granny square. A kocyki powstające z ich połączenia kocham miłością najszczerszą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam wszystko co powstaje z ich połączenia :)

   Usuń
 4. Ja co prawda nie szydełkuję, ale podoba mi się to co wykonałaś ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i bardzo miło mi Ciebie gościć na moim blogu :)

   Usuń
 5. Jej, ja wciąż chciałabym nauczyć się szydełkować! Ale wydaje mi się to nie do opanowania :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile włóczki potrzeba na taki duży kocyk i jaka najlepsza na kocyk niemowlecy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wyroby dla dzieci polecam włóczki z naturalnych włókien. Na zimę wszelkie wełny a na letnie wyroby bawełnę i bambus oraz domieszki tych włókien. Na mały kocyk potrzeba około 5 motków więc na duży myślę, że trzeba liczyć 2-3 więcej choć to wszystko zależy od grubości włóczki i gęstości wzorów. Proszę wziąć pod uwagę takie włóczki jak: drops baby merino i inne włóczki dropsa, gazzal baby cotton, alize bella. Proszę rozejrzeć się także za innymi włóczkami o podobnym składzie. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam, pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Post Ads (Documentation Required)

Author Info (Documentation Required)

Będę mi miło jeśli zostawisz komentarz. Z przyjemnością odwiedzę Twoją stronę.