Bawełniany kordonek, niby nic nowego bo przecież wszystkie moje serwetki i podkładki dziergałam z kordonka bawełnianego. Szydełkowałam kordonkiem Aria 5 oraz Kaja 15. Postanowiłam spróbować czegoś innego. Bawełniany kordonek nowosolski "pochodzi" z Nowej Soli. Słowo pochodzi zamknęłam w cudzysłów ponieważ zamawiając przez telefon usłyszałam, że jest on sprowadzany z za granicy.
Od razu zauważyłam, że kordonek zdecydowanie różni się od tych dotychczas przeze mnie używanych. Postanowiłam opisać dla Was bawełniany kordonek nowosolski biorąc pod uwagę kilka cech.
Należy zauważyć, że występuje bawełniany kordonek nowosolski oraz poliestrowy kordonek nowosolski. O tym drugim napisze w osobnym poście.
Należy zauważyć, że występuje bawełniany kordonek nowosolski oraz poliestrowy kordonek nowosolski. O tym drugim napisze w osobnym poście.
Pierwsze wrażenie
Jak po raz pierwszy zobaczyłam ten kordonek to nie byłam zachwycona. Od razu wydał mi się włochaty a kolor matowy i mniej biały niż te które dotychczas używałam. Porównałam nowosolski do Arii 5 i stwierdziłam, że jest brzydki, nie błyszczący a przez to wydaje się mniej biały. Postanowiłam jednak dać mu szansę i zrobić jakaś robótkę, a że u
szydełko-maniaczek sezon bożonarodzeniowy w pełni wydziergałam sobie
bombkę na choinkę. Im dłużej mu się przyglądałam to ta "brzydota" zaczynała mi się coraz bardziej podobać. Kolor kordonka w szpulce mnie nie zachwycił, ale na robótce już tak. Wydziergana bombka wygląda zupełnie normalnie nawet po usztywnieniu w cukrze ma ładny, biały kolor. Więc moje pierwsze wrażenie było trochę mylne. Wygląd nitki w szpulce mnie nie zadowolił jednak już robótka wykonana tym kordonkiem bardzo mi się podoba i nie mam jej nic do zarzucenia.
Gładkość
Kordonek nowosolski jest włochaty, przez to przyjemnie się nim dzierga - nić delikatnie sunie po palcu co w moim przypadku jest ważne. Mam dość suchą skórę a jak szydełkuję to nie natłuszczam dłoni aby nie pobrudzić robótki i aby szydełko mi się nie ślizgało. Przy bardzo długim szydełkowaniu skóra zaczyna mi się wysuszać szczególnie w okolicy paznokcia.
Grubość
Bawełniany kordonek nowosolski występuje w dwóch grubościach: 30x6 oraz 30x4 i jest cieńszy niż bawełniany kordonek Aria 5
Ilość w szpulce
Bawełniany kordonek nowosolski w szpulce ma nawinięte 1000 m, co nie jest aż tak częste ponieważ zwykle kordonki występują w mniejszej gramaturze. Dla mnie jest to zdecydowanie wygodniejsze. Zamiast mieć kilka mniejszych szpulek mam jedną szpulkę, która na dodatek zajmuje mniej miejsca.
Rozmiar szydełka
Dla mnie najlepsze szydełko do tego kordonka to 1.75 mm znam jednak osoby, które szydełkują szydełkiem o rozmiarze 1.50 mm więc to jakie szydełko pasuje do tego kordonka to sprawa indywidualna. Należy wybrać takie, którym najlepiej się Wam szydełkuje.
Wybór kolorów
Wybór
kolorów jest dość mały ponieważ bawełniany kordonek nowosolski występuje tylko w 5 kolorach: białym, ecure, fuksja, czerwonym oraz jaśminowym.
![]() |
ecure |
![]() |
biały |
![]() |
jaśmin |
![]() |
fuksja |
![]() |
czerwony |
Powyższa zdjęcia szpulek kordonka pochodzą ze strony producenta link tutaj
Cena
Bardzo ważny atrybut każdego produktu. Bawełniany kordonek nowosolski jest w bardzo przystępnej cenie. Jedna szpulka 1000 m kordonka o grubości 30x6 kosztuje 8,99 zł niezależnie od koloru natomiast ten sam kordonek o grubości 30x4 czyli cieńszy kosztuje 5,99 zł za 1000 m (1 szpulka). Kordonki można zamówić na stronie internetowej lub przez stronę na facebooku, telefonicznie oraz na allegro.pl
Przeznaczenie
Kordonek przeznaczony jest do wszelkich robótek ręcznych takich jak szydełkowanie, haftowanie, frywolitki i inne.
Można z niego wydziergać obrusy, serwetki, firanki, bluzki, sukienki oraz bieliznę.
Podsumowanie
Dzierganie bawełnianym kordonkiem nowosolskim jest przyjemne ze względu na jego miękkość. Mi osobiście przyjemniej się nim szydełkowało. Robótki wykonane tym kordonkiem dobrze się prezentują a ze względu na swoją cenę warto go wypróbować. Wybór kolorów nie jest duży, ale jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z szydełkiem to zupełnie wystarczy. Wśród osób, które już szydełkowały tym kordonkiem spotkałam się z pozytywnymi opiniami dlatego polecam wypróbować aby samemu się przekonać i wyrobić własną opinię na jego temat.
A jaka jest Wasza opinia na temat bawełnianego kordonka nowosolskiego?
Przydatny wpis, kiedyś próbowałam nauczyć się szydełkowania i nie miałam zielonego pojęcia od czego powinnam zacząć, jaki kordonek i szydełko kupić :)
OdpowiedzUsuńNa naukę nigdy nie jest za późno. Proponuję zacząć od nauki łańcuszka grubą włóczką i szydełkiem minimum 4 mm.
UsuńZawsze podziwiałam ludzi, którzy potrafili tworzyć takie cuda. Szkoda, ze rodzice czy dziadkowie nie uczą nas takich rzeczy, bo jakoś sami to nie mamy na to ochoty. Kiedyś coś tam robiłam na szydełku, ale nauka szybko mi się znudziła, a szkoda.
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie! :)
Pamiętam jak byłam mała, że moja siostra szydełkowała. Po latach przypomniało mi się o szydełkowaniu i teraz nie potrafię bez tego żyć. Uczę się z filmików na yt i z gazet.
UsuńNa kordonkach się nie znam ;) ale z chęcią oglądam co inni z nich wyczarowują :)
OdpowiedzUsuńJa też lubię oglądać różne cudeńka wykonane ręcznie.
UsuńAkurat nie mam ambicji w tym kierunku, ale wskazówki super :)
OdpowiedzUsuńWitam na moim blogu, dziękuję za odwiedziny.
UsuńPiękne wykonanie!
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńDo tej pory podchodziłam dosyć niechętnie do tego kordonka, ta włochatość mnie odstraszała, ale po Twoim wpisie, może się skuszę?
OdpowiedzUsuńProponuję spróbować, wybór kolorów nie jest duży, ale ten biały na jakąś próbną serwetkę 1000 m w szpulce to dużo. Koszt przesyłki trochę odstrasza. Jednak raz zrobić małe zamówienie, przy okazji gratis próbki tego poliestrowego kordonka, właśnie go testuje.
UsuńKochana dziękuję Ci za ten wpis:) Szukałam też alternatyw do obecnych kordonków do szydełkowania, bo nie ma co ukrywać ceny kordonków nie są niskie, jak na polskie realia. Chyba skuszę się na kilka kolorów.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam.papa
Jest mi niezmiernie miło, że tym wpisem mogłam pomóc :)
Usuń