sobota, 28 stycznia 2017

Obraz szydełkiem malowany

Ta praca powstała zupełnie spontanicznie. Koleżanka podsunęła mi zdjęcia dam w obszernych balowych sukniach i napisała, że chciałaby takie mieć, czy nie spróbuje ich zrobić dla niej.

Na pierwszy rzut oka schemat na te lale wydawał mi się trudny. Jednak za namową koleżanki postanowiłam spróbować. W Internecie poszukałam mniej skomplikowany wzór na płaską damę. W ten sposób powstała ta czerwona. 

Wykonałam ją z czerwonego kordonka nowosolskiego o grubości 50x4, szydełkiem 1,75 mm. Wysokość damy to 14 cm  a spódnica w najszerszym miejscu ma  15 cm. Kordonek jest dość gruby, robótka nie wymaga dodatkowych zabiegów. 



Gotową damę włożyłam  do ramki na zdjęcia. Wcześniej jednak tło wyłożyłam białym, śliskim materiałem, ponieważ tło w kolorze kartonu nie podobało mi się i wyglądało dość nieestetycznie.  Tak oto powstał obrazek szydełkiem malowany. Ja jestem zadowolona z efektu :)


Znajoma zażyczyła sobie beżowe, dlatego drugą damę wykonałam beżowym bawełnianym kordonkiem Kaja 15 i szydełkiem o 1,75 mm grubości. 


Robótkę spryskałam ługą i wyprasowałam.  Ta dama również ma być oprawiona w ramkę. Ta ramka będzie musiała być bardzo duża, ponieważ lala ma 35 cm wysokości a spódnica 35 cm szerokości :) Marta dzięki za inspiracje, już myślę o kolejnych pomysłach, które mi podsunęłaś :)


środa, 25 stycznia 2017

Charytatywna akcja dla bliźniaków

Chciałabym Was zaprosić do grupy na Facebooku, która powstała z myślą o Stefanku i Ignasiu, którzy urodzili się w 29 tygodniu ciąży. Niestety chłopcy urodzili się z niedotlenieniem mózgu. Rodzice bliźniaków walczą aby w przyszłości chłopcy mogli samodzielnie chodzić. To wspaniałe uczucie, kiedy widzi się pierwsze kroczki swoich pociech. Pomóżmy spełnić rodzicom to marzenie. Zapraszam do grupy na FB Pomoc dla Stefanka i Ignasia, na której można wylicytować różne ciekawe przedmioty i tym samym pomóc spełnić marzenie. Ja wystawiłam 3 fanty: podkładki pod filiżanki, białą serwetkę oraz serwetkę z kwiatami. Swoje prace zaoferowały również wspaniałe dziewczyny: Marta z Falbanki i Grzanki i Ola z Koci Motek. Serdecznie zapraszam do licytacji przedmiotów. Chłopcy są zapisani w Fundacji Wrześniak. 

Moje prace, które wystawiłam na licytację:









poniedziałek, 23 stycznia 2017

Biała serwetka z kwiatami

Biała serwetka z kwiatami. Jestem z niej bardzo zadowolona. Serwetkę wykonałam z białego kordonka nowosolskiego o grubości 50x4, szydełkiem 1,75 mm. Po zablokowaniu serwetka ma 50 cm średnicy. Jedna z większych jakie do tej pory zrobiłam. Serwetka miała być propozycją na Dzień Babci jednak obowiązki rodzinne nie pozwoliły mi na ukończenie serwetki na czas. W związku z tym serwetka zostanie przekazana na aukcję charytatywną wraz z innymi moimi robótkami. 






 

środa, 18 stycznia 2017

Misa/koszyczek z zajączkami

Misa w z zajączkami usztywniana metodą "na cukier". Czy coś Wam ona przypomina?

Do wykonania tej pracy natchnęła mnie jedna z moich czytelniczek. Zasugerowała, że z tego wzoru wychodzą ładne misy, więc długo się nie zastanawiałam. Beata dziękuję za inspirację.

W poprzednim poście przedstawiłam serwetkę z zajączkami a dziś ta sama serwetka, ale usztywniona. Może ona posłużyć jako misa na wielkanocne słodkości lub po dorobieniu rączki stanie się koszyczkiem na święconkę.  





Serwetka była usztywniona na zwykłym krochmalu "trójkącie" ze sklepu. Robótkę uprałam w ciepłej wodzie i wysuszyłam. Jak już serwetka wyschła przygotowałam "usztywniacz". Do rondelka nalałam 2 miarki wody oraz wsypałam 3 miarki cukru. Miksturę doprowadziłam do wrzenia. Do gorącego syropu włożyłam moją serwetkę i trochę ją ugniatałam. Jeszcze gorącą naciągnęłam na największą misę jaką miałam. Postawiłam do wyschnięcia obok kaloryfera. Tak oto powstała misa. Nie przerobię jej na koszyczek bo jak dla mnie byłby za duży. Nad koszyczkami będę jeszcze pracować. 



Misę ozdobiłam małymi kokardkami, które przykleiłam klejem na gorąco oraz plastikowymi kwiatuszkami. Kokardki przymocowałam zajączkom na szyi zamiast muszek (panowie) a kwiatki między uszami jako spineczki (panie). Tak to sobie wymyśliłam. Jak Wam się podoba tak ozdobiona misa?



sobota, 14 stycznia 2017

Serwetka z zajączkami

Święta Wielkanocne dopiero za kilka tygodni jednak ja już testuje serwetki. Tę z zajączkami wykonałam z białego bawełnianego kordonka z Nowej Soli, szydełko 1,75 mm. Bardzo lubię ten kordonek, przyjemnie mi się nim dzierga. 





Po wykonaniu serwetka nie wyglądałam zbyt ciekawie, za to po wykrochmaleniu i naciągnięciu zajączki nabrały kształtów przez co teraz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Serwetka osiągnęła rozmiar 37 cm. Wzór serwetki znalazłam na jednej z grup szydełkowych na Facebooku. 


To jest pierwsza Wielkanocna serwetka jednak nie ostatnia, ponieważ zamierzam dziergać coraz ładniejsze serwetki a mówi się, że praktyka czyni mistrza. Zatem działam dalej ...


wtorek, 10 stycznia 2017

Biała serwetka

Witam na moim blogu. Dziś chcę zaprezentować średniej wielkości serwetkę. Do jej wykonania użyłam białego, bawełnianego kordonka z Nowej Soli o grubości 30x6 (pisałam o nim tutaj) i szydełka 1.75 mm. Średnica serwetki wyszła mi 25 cm a wzór  znalazłam w Internecie. Wybrałam biały kolor, ponieważ jest uniwersalny i pasuje praktycznie do każdego koloru mebli. 





Serwetkę wykrochmaliłam i zablokowałam. Tutaj jeszcze ubrana w szpileczki.  


poniedziałek, 2 stycznia 2017

Jak zrobić magiczny kwadrat na szydełku - instruktaż dla początkujących

Kwadrat, który tutaj pokażę jest na prawdę magiczny, podobnie jak kwadrat babuni, o którym pisałam w poście jak zrobić granny square, czyli kwadrat babuni . W dalszej części postu wyjaśnię dlaczego jest  taki magiczny. Wykonuje się go bardzo prosto i nawet osoba początkująca jest go w stanie poprawnie wykonać. Zobaczcie oto instruktarz:
4 oczka łańcuszka zamknąć oczkiem ścisłym w kółko

3 oczka łańcuszka, które zastępują pierwszy słupek

2 słupki

2 oczka łańcuszka

3 słupki

2 oczka łańcuszka

3 słupki

2 oczka łańcuszka

3 słupki

2 oczka łańcuszka, zamknąć oczkiem ścisłym
W ten sposób powstał pierwszy rząd kwadratu. Zapis wygląda tak: 3 słupki, 2 oczka łańcuszka ( sekwencja powtórzona jest łącznie 4 razy). Oczko ścisłe kończy pierwszy rząd.

słupek nad słupkiem ( łącznie 3 słupki)

2 słupki wkłute pod oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu

2 oczka łańcuszka i ponownie 2 słupki wkłute pod oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu

słupek nad słupkiem, czyli łącznie 3 słupki

2 słupki wkłute pod oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu, 2 oczka łańcuszka i ponownie 2 słupki pod wkłute pod oczkami łańcuszka z poprzedniego rzędu

słupek nad słupkiem, czyli łącznie 3 słupki

2 słupki wkłute pod oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu

2 oczka łańcuszka, 2 słupki wkłute pod słupki z poprzedniego rzędu, następnie oczko ścisłe.  Drugi rząd zakończony.








Nazwałam ten kwadrat magiczny, ponieważ podobnie jak kwadrat babuni można powiększać ten element w nieskończoność. Każdy kolejny bok kwadratu będzie większy o 4 słupki, czyli
I rząd:
3 słupki
II rząd
3 słupki + 4 słupki = 7 słupków
III rząd
7 słupków + 4 słupki = 11 słupków
IV rząd
11 słupków + 4 słupki = 15 słupków
V rząd
15 słupków + 4 słupki = 19 słupków
 itd.

Kwadrat można wykorzystać do wykonania podkładki pod kubki. Bardzo ładnie wychodzą z takich elementów kocyki oraz narzuty. Wystarczy tylko zrobić kwadraty w różnych kolorach a z pewnością taka robótka zrobi wrażenie na gościach.

Post Ads (Documentation Required)

Author Info (Documentation Required)

Będę mi miło jeśli zostawisz komentarz. Z przyjemnością odwiedzę Twoją stronę.